Emir Dağı Birbirine Ulalı Türküsü, Hikayesi ve Sözleri


Türküler, ağıtlar her daim gerçekleri, yaşanmışlıkları dile getirdiği için hemen her türkünün gerçek yaşanmış bir hikayesi vardır. Emirdağ’ı birbirine ulalı türküsü de bunlardan biridir. Emirdağlı Ali Ercan‘ın bestelediği ve yine yörenin ünlü ismi Sümer Ezgü’nün derlediği ve dinleyince gerçekten duygulanacağınız duygu, sevda yüklü Emirdağ’ı türkümüze geçmeden önce dilerseniz bu güzel türkümüzün hikayesinden biraz bahsedelim. Yine yazımızın devamında bu güzel türkümüzün sözlerini de bulabileceksiniz efendim.

Emirdağ’ı Birbirine Ulalı Türküsünün Hikayesi

Vaktiyle Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinin Hamzahacılı köyünde birbirini deli gibi seven iki genç varmış. Öyle ki birbirlerini ta ufak yaşta deli gibi ölesiye sevmişler. Genç delikanlı, Emirdağ’da ilk ve ortaokulu bitirdikten sonra, o zamanlar bulunduğu beldede henüz lise ve dengi okul bulunmadığı için, tahsilini tamamlayabilmek için Afyonkarahisar’a gider.

Kız ise bu ayrılığa daha fazla dayanamamış olacak ki, yüreğinin derinliklerinden gelen bu sevgi sesini türkülere dökmeye karar vermiş. Kızın söylediği aşk ve sevda kokan bu yanık türküler, Emirdağ’da dillere destan olmuştur.
Hamzahacılı köyü, diğer köylere giden yolun üzerinde olduğu için, kız bir gün suya giderken, yolda başka bir delikanlı bu kızı görür ve çok beğenir. Kızı babasından istetir. Ne gerekiyorsa yaptırır hatta başlık parasına kadar verdirir ve sonunda bu kızla nişanlanır.

Kız, içerisinde bulunduğu bu talihsiz durumu, Afyonkarahisar’da tahsilini yapmakta olan sevdiği oğlana bildirir. Bildidir bildirmesine ama o zamanlar posta şimdilerde ki gibi çok hızlı olmadığından mektup oğlana çok geç ulaşır. Oğlan mektubu alır ve, “sınavlarım bitsin de öyle gideyim” düşüncesiyle kızın yanına vaktinde ulaşamaz. Kız, sevdiği oğlandan haber alamayınca ne yapacağını şaşırmış ve çaresiz yüreğinden geçen duyguları türkülere dönüştürür.

Bu arada bir taraftan da düğün hazırlıkları başlamıştır; kız ise geçen her gün her dakika içten içe kendini yemektedir. Öyle ki morali iyiden iyiye bozulan kız, düğün gecesi her şeyi göze almış ve kendini asmak için yağlı urganı bile hazırlamıştır. O derece kararlıdır yani. Sırrını söylemek, derdini açmak amacıyla ahretliği (kardeşliği) olan Dudu’nun yanına gider. Dudu’nun yanında babasının olduğunu görünce derdini ona da açamaz, helallaşamaz bile. Üzgün ve bitkin bir halde çaresiz evlerine geri döner.

Kız kendini asmak için evlerinin ahırında hazırladığı urganı yağlarken, bir yandan da kendisine, aşkına, sevdasına velhasıl içerisinde bulunduğu bu çaresizliğe yaktığı ağıdı okumaya devam eder. Kızcağız gençliğinin baharında muradına eremeden kendi isteği ile bu dünyadan göç eder ve bizlere de Emirdağ’ı birbirine ulalı isimli işte bu yanık türküyü bırakır. Şimdi gelelim türkümüzün sözlerine ve yöresel görseller eşliğinde videosuna.

Emirdağ’ı Birbirine Ulalı Türküsünün Sözleri

Emirdağ’ı birbirine ulalı
Altın yüzük parmağına dolalı
Burnun mu büyüdü gelin olalı
Kız iken sevdiğin ben değil miydim

Emirdağı bir geçmeynen yol olmaz
Altın yere düşmeyinen pul olmaz
Fadime’yle bir gececik yatmaynan
Adı çıkar ama kendi dul olmaz

Emirdağ’ına da kara gidelim
Ayvadan usandık nara gidelim
Buranın güzeli gönül eylemez
Gönül eyleyecek yere gidelim

Kıratımı bağladım ben demire
Yeşil gözler dönüvermiş kömüre
Fadime’yle bir gecelik yatmanın
Faydası var yedi sene ömüre

Söz: Ali Ercan Yöre: Afyon Emirdağ Derleme: Sümer Ezgü

Sizlerden ricamız beğendiğiniz türkü videolarını hem sanatçılarımıza destek olmak hem de türkülerimize sahip çıkarak onları ileri ki nesillere taşıyabilmek adına videonun alt kısmında yer alan paylaşım butonlarını kullanarak özellikle sosyal medyada paylaşmanız ve diğer arkadaşlarınızın da dinlemelerine vesile olmanızdır.  Her daim türkülerle kalmanız dileğiyle keyifli dinlemeler efendim…

Diğer yöresel türküler için  BURAYI tıklayabilir ve birbirinden eğlenceli videoları sitemiz üzerinden istediğiniz zaman izleyebilirsiniz.

Diğer Videolar İçin Sayfayı Yukarı Kaydırınız!
Beğendiğiniz videoları paylaşmayı unutmayınız!

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın