Harika bir yörük türküsü – Sende bir gün unutursun


Özellikle gurbette olup da köyünü, yaylasını özleyenlere armağanımız olsun bu türkü. Muhteşem yayla görüntüleri eşliğinde Arif Canyıldıran’ın seslendirdiği sen de bir gün unutursun isimli bu yanık türküyü dinlerken hem memleket özlemi giderecek hem de eski köy, yayla günlerinizi hatırlayacaksınız. Özellikle eskiden davar güdüp yazları yaylara çıkanların eski zamanları yad edecekleri bu anlamlı türkü de mutlaka herkes kendinden bir şeyler bulacak. Anadolu’da Karadeniz yayları güzel olduğu gibi Toros yayları da ayrı bir güzeldir.

Toros dağları aynı zamanda Anadolu’da konar göçerliğin son temsilcileri olarak sarı keçililer, kara çadırlılardiye bilinen koca yürekli yörükleriyle ve yörük havalarıyla meşhurdur. Kendilerine özgü yaşam biçimi ile Orta Asya’dan Anadolu’ya kadar gelen Sarıkeçililer, binyıllardır süre gelen göçebe kültürünün dünyadaki ve yurdumuzdaki son örneklerindendir.

Yörüklerin Ağzından Bakın Ne Demiş Şair;
Çıksam toros dağlarına, gezsem otura otura.
İçsem buzlu sularından bıyık batıra batıra.
Yanımda sevgili yarim, hizmet etse hurilerim.
Sağılmalı sürülerim, geviş getire getire.

Sizlerden ricamız beğendiğiniz türkü videolarını hem sanatçılarımıza destek olmak hem de türkülerimize sahip çıkarak onları ileri ki nesillere taşıyabilmek adına videonun alt kısmında yer alan paylaşım butonlarını kullanarak özellikle sosyal medyada paylaşmanız ve diğer arkadaşlarınızın da dinlemelerine vesile olmanızdır.  Her daim türkülerle kalmanız dileğiyle keyifli dinlemeler efendim…

Diğer yöresel türküler için  BURAYI tıklayabilir ve birbirinden eğlenceli videoları sitemiz üzerinden istediğiniz zaman izleyebilirsiniz.

Diğer Videolar İçin Sayfayı Yukarı Kaydırınız!
Beğendiğiniz videoları paylaşmayı unutmayınız!

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın