Şu Gurbetlik Bitsin Sunam Geleceğim – Abdullah Papur


Rahmetli Abdullah Papur’un yanık sesinden sizlere dinleteceğimiz ve dinlerken de mutlaka kendinizden bir şeyler bulacağınız, sizleri alıp eskilere götürecek oldukça dertli ve bir o dar da anlamlı bir uzun havayı sizlerle paylaşalım istedik. Eski 45 plak kayıtlarından dinleyeceğiniz ve özellikle gurbeti, hasreti, yokluğu, yosulluğu anlatan bu türküde daha doğrusu uzun havada mutlaka kendinizden bir şeyler bulacaksınız. Sizleri alıp ta eskilere, çocukluğunuza götürecek muhteşem bir türkü. Türkünün kısaca hikayesinden bahsedecek olursak; Güzel Anadolu’muzun İğdeli köyünde çoluk çocuk avrat derken tam 15 nüfusa bakmak zorunda olan Abdullah Papur mecbur kalır ve köyün ağasından borç alır. Alır almasına ama çorak köylerde, açlık sefalet içinde yaşam sürmeye çalışırken gün gelir ağaya borcunu ödeyemez olur ve çareyi gurbete para gitmekte bulur. Taşı toprağı altın denilen bu koca şehirde arslanın ağzında olan ekmeği kazanmak hiç de kolay olmayacaktır. Öyle ki yatacak yer dahi bulamayan Papur kahve köşelerinde yatarak para kazanmaya çalışırken köyden hanımından bir mektup gelir ve mektupta hanımı bu hasretliği, gurbetliği bitirip sılaya dönmesini istemektedir. Hanımı bunu ister istemesine ammaa bakalım hikayenin sonu nereye varacaktır. Gelin hikayenin devamını rahmetli ozanımız Abdullah Papur’un sesinden dinleyelim.

Sizlerden ricamız beğendiğiniz türkü videolarını hem sanatçılarımıza destek olmak hem de türkülerimize sahip çıkarak onları ileri ki nesillere taşıyabilmek adına videonun alt kısmında yer alan paylaşım butonlarını kullanarak özellikle sosyal medyada paylaşmanız ve diğer arkadaşlarınızın da dinlemelerine vesile olmanızdır.  Her daim türkülerle kalmanız dileğiyle keyifli dinlemeler efendim…

Diğer yöresel türküler için  BURAYI tıklayabilir ve birbirinden eğlenceli videoları sitemiz üzerinden istediğiniz zaman izleyebilirsiniz.

Diğer Videolar İçin Sayfayı Yukarı Kaydırınız!
Beğendiğiniz videoları paylaşmayı unutmayınız!

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın