Zara – Uyan Sunam Uyan Derin Uykudan Türküsü Dinle


ZARA – Uyan Sunam Uyan Derin Uykudan Türküsü Sözleri ve Hikayesi. Yanık sesli sanatçımız Zara‘dan dinleyeceğimiz uyan sunam uyan derin uykudan türküsünün sözlerine ve videosuna geçmeden önce dilerseniz bu güzel türkünün kendisi kadar acıklı ve bir o kadarda hüzünlü hikayesine birlikte kulak verelim.

Uyan Sunam Uyan Derin Uykudan Hikayesi

Ah ah her türkünün birhikayesi var ama bu türkünün hikayesi deyim yerindeyse adeta ciğerleri yakan cinsten. Bilirsiniz bu türküyü yazarı türküde adı geçen Malatya’lı rahmetli Suna Kayahan’nın eşi Fahri Kayahan’dır. Fahri bey çok severmiş Suna’sını. Bıkmadan usanmadan sever ve sık sıkta dile getirirmiş sevdiğini.
O zamanlarda o devirlerde şimdilerdeki gibi öyle kolay değilmiş seni seviyorum demek!
Bir kere ayıp karşılanırmış, aldırış etmemiş Fahri sevmiş dile getirmiş. Bu denli sevgiden ötürü sadakatli ve bağlıymış sevdiği Suna’sına.
Hamam keyfi vardı eskiden kadınların her hafta düzenli yaptıkları.
Yine bir hafta Tüm mahalle kadınları toplanıp hamama gitmişler. Suna’nın sırtında bir ben varmış.
Suna’nın yakın arkadaşı Neriman görür Suna’nın benini.
Neriman akşam eşiyle sohbet arasında kaçırır Suna’nın sırtında ki beni
Fahri bir gün kahvede iken Neriman’ın eşi ile karşılaşırlar sohbet ederler bir süre sonra sohbet tartışmaya tartışma kavgaya dönüşür hakaretler alır başını gider.
Neriman’ın eşi Suna’nın eşi Fahri’ye ”benim ile uğraşacağına karına sahip çık! Ben senin karının sırtında ki beni bilirim”. der. Zihne bakar mısınız Allah kimseyi cahil etmeye dursun.
Fahri öyle böyle eve gider olan biteni biricik eşi, sevgiği kadınına, Suna’sına anlatır.
Suna ise gözü yaşlarla dolu hıçkırıklarla böyle bir şey olmadı der ve Fahri’yi ikna eder. İkna ettiği sanır fakat Fahri tam ikna olmuş değildir ve o günden sonra o canından bile çok sevdiği Suna’sına çok kötü davranmaya başlar.
Bir akşam sofrada tartışıp çıkar evden sabah döndüğünde gördüğü manzara karşısında buz kesilir Fahri…
Suna kendini asmış ve ayak ucunda bir mektup bırakmıştır.
”Kusura bakma beyim, ama günlerdir kafanın içinde dönen soru işaretlerinin cevabını bilmekteyim.. Kendimi temize çıkarmak için başka yol bulamadım. Şunu bil ki ben sana hiç ihanet etmedim! ”
Sonrası zaten bu türkü. Dinlediğinizde sizin de içinize yakacak olan ciğerleri yakan bir türkü yazmış. Öyleki yıllardır dinlenegelen bu acıklı türküyü Zara’nın yanık sesinden dinleyelim.

Uyan Sunam Uyan Derin Uykudan Türküsü Sözleri

Şafak söktü gine sunam uyanmaz
Hasret çeken gönül derde dayanmaz
Çağırırım sunam sesim duyulmaz
Uyan sunam uyan derin uykudan

Çektiğim gönül elinden
Usandım gurbet elinden
Hiç kimse bilmez halinden
Uyan sunam uyan derin uykudan

Bunca diyar gezdim gözlerin için
Niye küstün bana el sözü için
Dilerim Allah’tan sızlasın için
Uyan sunam uyan derin uykudan

Çektiğim gönül elinden
Usandım gurbet elinden
Hiç kimse bilmez halinden
Uyan sunam uyan derin uykudan

Sizlerden ricamız beğendiğiniz türkü videolarını hem sanatçılarımıza destek olmak hem de türkülerimize sahip çıkarak onları ileri ki nesillere taşıyabilmek adına videonun alt kısmında yer alan paylaşım butonlarını kullanarak özellikle sosyal medyada paylaşmanız ve diğer arkadaşlarınızın da dinlemelerine vesile olmanızdır.  Her daim türkülerle kalmanız dileğiyle keyifli dinlemeler efendim…

Diğer yöresel türküler için  BURAYI tıklayabilir ve birbirinden eğlenceli videoları sitemiz üzerinden istediğiniz zaman izleyebilirsiniz.

Diğer Videolar İçin Sayfayı Yukarı Kaydırınız!
Beğendiğiniz videoları paylaşmayı unutmayınız!

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın